Jump to content
Forum | Advancement | Career | Veteran

Sign in to follow this  
Tony

FY-20 NAVY RESERVE E8 AND E9 ADVANCEMENT SELECTION BOARDS RESULTS

Rate this topic

Recommended Posts

Tony
UNCLASSIFIED//

ROUTINE

R 121447Z APR 19

FM CNO WASHINGTON DC

TO NAVADMIN

INFO CNO WASHINGTON DC

BT
UNCLAS

NAVADMIN 087/19

PASS TO OFFICE CODES:
FM CNO WASHINGTON DC//N1//
INFO CNO WASHINGTON DC//N1//

MSGID/GENADMIN/CNO WASHINGTON DC/N1/APR//

SUBJ/FY-20 NAVY RESERVE E8 AND E9 ADVANCEMENT SELECTION BOARDS RESULTS//

REF/A/DOC/BUPERS/2NOV07//

AMPN/REF A IS BUPERSINST 1430.16F, ADVANCEMENT MANUAL FOR ENLISTED PERSONNEL 
OF THE U.S. NAVY AND U.S. NAVY RESERVE.// GENTEXT/RMKS/1.  Congratulations to 
the following personnel who have been selected for advancement to senior and 
master chief petty officer by the FY-20 Navy Reserve E8 and E9 Selection 
Boards.
Strong competition between qualified professionals is one of the strengths of 
our Navy and your selection speaks highly of your abilities.

2.  This NAVADMIN is not authorization for advancement.  Specific dates of 
advancement will be published by Commanding Officer, Naval Education and 
Training Professional Development Center Pensacola, FL.  Personnel listed 
below may be frocked in accordance with reference (a) if qualified.

3.  Members are directed to verify their select status via BUPERS On-Line.  
The selection list is in alphabetical order by rate within competitive 
category.  Read each line from left to right, name and numerical order of 
advancement.  Categories of advancement are selected reservist and full time 
support.
           Selected Reservist Master Chief
        ACCM - Master Chief Air Traffic Controller
Dickey Richar     001
        AFCM - Master Chief Aircraft Maintenanceman
Smith Timothy     001
        AVCM - Master Chief Avionics Maintenance Technician
Cobb Jeffrey      001
        AZCM - Master Chief Aviation Maintenance
                 Administrationman
Budde Joshua      001
        BMCM - Master Chief Boatswains Mate
Glass Martin      001         Gonzalez Rona     002
        CSCM - Master Chief Culinary Specialist
Pearson Susan     001
        CUCM - Master Chief Constructionman
Moczygemba Ve     001
        DCCM - Master Chief Damage Controlman
Rowe Delmas R     001
        ENCM - Master Chief Engineman
Herrera Danie     002         Montes Guille     001
        ETRCM - Master Chief Electronics Technician,
             Submarine, Communications
Lacorte Phili     001
        ETVCM - Master Chief Electronics Technician,
             Submarine, Navigation
Lawrence Chri     001
        GMCM - Master Chief Gunners Mate
Fournell Davi     001
        HMCM - Master Chief Hospital Corpsman
Chambers Jame     003         Hoysock Andre     001
Huso Nicholas     004         Long James Ed     005
Paul Matthew      006         Rasmussen Eri     002
        HTCM - Master Chief Hull Maintenance Technician
Bailey Christ     001
        ISCM - Master Chief Intelligence Specialist
Etters Matthe     004         Rodriguez Mig     001
Sauermann Ben     003
        ITCM - Master Chief Information Systems Technician
Golden Jeffre     003         Perez Michael     001
Wagner Shonda     002
        LNCM - Master Chief Legalman
Marchetti Dav     001
        LSCM - Master Chief Logistics Specialist
Lahozcampodon     001         Pomales Walte     002
        MCCM - Master Chief Mass Communications Specialist
Driscoll Terr     001
        RPCM - Master Chief Religious Program Specialist
Arrieta David     001
        SBCM - Master Chief Special Warfare Boat Operator
Nowak Pierre      001
        SOCM - Master Chief Special Warfare Operator
Reed Howard T     001
       UCCM - Master Chief Utilitiesman
Johnson Scott     001         Morse Edward      002
        YNCM - Master Chief Yeoman
Kieschnick Ch     001
             Selected Reservist Senior Chief
        ABFCS - Senior Chief Aviation Boatswains Mate Fuel
                      Handling
Olson Christi     001
        ABHCS - Senior Chief Aviation Boatswains Mate
                   Aircraft Handling
Hernandezplei     001
        ACCS - Senior Chief Air Traffic Controller
Duncan Brian      001         Zimmermann Er     002
        ADCS - Senior Chief Aviation Machinists Mate
Beson Casey W     002         Marin Luis An     001
Melton Jered      003
        AMCS - Senior Chief Aviation Structural Mechanic
Salman Rudolf     003         Sena Thom Sco     002
Wincapaw Patr     001
        AOCS - Senior Chief Aviation Ordnanceman
Garcia Daniel     001
        AWFCS - Senior Chief Naval Aircrewmen Mechanical
Kohlmann Barr     001
        AWSCS - Senior Chief Naval Aircrewmen Helicopter
Marticorena P     001
        AZCS - Senior Chief Aviation Maintenance
                 Administrationman
Davis Rawn Ra     001
        BMCS - Senior Chief Boatswains Mate
Blankenship F     004         Blasdell John     005
Bolton Kevin      012         Boyd David Pa     015
Cassada Ryan      016         Cotton Thomas     013
Haertwig Pedr     009         Hardin Joseph     010
Lee Ephraim       008         Maurer Courtn     001
Nolan Kevin F     014         Reimer John W     007
Scharf David      006         Shadwick Jose     011
Smith Jared A     003         Wetzel Shawn      002
        CECS - Senior Chief Construction Electrician
Alexandrou Ni     002         Wagner Casey      001
        CMCS - Senior Chief Construction Mechanic
Davis William     004         Kareck John L     001
Thompson John     002         Wilmarth Ryan     003
        CSCS - Senior Chief Culinary Specialist
Brody James M     001         Vanek Joshua      003
Watson Richar     002
        CTICS - Senior Chief Cryptologic Technician
                    Interpretive
Kim Bruce Jun     001         Swanson Kyle      002
        CTNCS - Senior Chief Cryptologic Technician Networks
Mcwhirter Sha     002         Orcutt David      001
        CTRCS - Senior Chief Cryptologic Technician Collection
Lee James Ric     001
        CTTCS - Senior Chief Cryptologic Technician Technical
Birdsong Step     001
          CUCS - Senior Chief Constructionman
Capozzi Josep     002         Cox Jeff Zach     007
Denner Stuart     006         Hackney James     003
Kearns James      005         Kossa Richard     001
Manus Jeremia     004         Pace Daniel D     008
         DCCS - Senior Chief Damage Controlman
Esperti Chris     001
         EMCS - Senior Chief Electricians Mate
Cisneros Jose     001         Jones Kevin L     002
         ENCS - Senior Chief Engineman
Fraijo Andrew     001         Mcdonald Bria     003
Tuggle Dedric     004
         EOCS - Senior Chief Equipment Operator
Bolzman Mathe     003         Butterhof Ste     002
Houghton Dani     004         Norris Charle     001
Queenlacombe      005
         EODCS - Senior Chief Explosive Ordnance Disposal
                   Technician
Harris Carl W     001
         ETCS - Senior Chief Electronic Technician
Magill Ryan P     002         Melton Jeffre     001
Olesky John J     003
        ETRCS - Senior Chief Electronics Technician,
                 Submarine, Communications
Brown Richard     003         Elmore Christ     002
Machado Diego     001
        ETVCS - Senior Chief Electronics Technician,
                  Submarine, Navigation
Keeton Paul M     004         Metzger Kevin     002
Smith Casey J     003         Stith William     001
        FCCS - Senior Chief Fire Controlman
Erickson Chad     002         Hutson Derek      003
Lewis Desirae     001         Winkler Joshu     004
        GMCS - Senior Chief Gunners Mate
Donaldson Ric     006         Harrison Jess     005
Mccully Eric      001         Mulvaine Bria     002
Stoffer Brian     003         Vargus Antoni     004
        GSCS - Senior Chief Gas Turbine System Technician
Scheck Lucas      001
        HMCS - Senior Chief Hospital Corpsman
Blair Tanda L     004         Chaney Michel     012
Elliott Johna     003         Halada Alaina     011
Mills Jeremia     010         Oconnell Will     007
Parmenter Pau     008         Persaud Rober     001
Reyes Jessie      005         Twardowski Mi     009
Underwood Dam     006         Vandriel Todd     002
        HTCS - Senior Chief Hull Maintenance Technician
Ramiscal Manu     002         Trapanese Nic     001
        ISCS - Senior Chief Intelligence Specialist
Anderson Nath     002         Baluski Sara      006
Bockert Jeffr     008         Castonguay Pe     001
Fogel David B     009         Groneman Matt     004
Knox Stephen      005         Linares Jared     011
Neubauer Greg     007         Prelip Jace A     010
Smolinski Jen     003
        ITCS - Senior Chief Information Systems Technician
Burch Whitney     005         Deras Jose Ma     006
Forjan Michae     003         Johnson Dougl     004
Martindell Ch     002         Villanueva An     001
Walsh Steven      007
        LNCS - Senior Chief Legalman
Decoteau Fran     002         Smith Jeremy      003
Thompson Inez     001
        LSCS - Senior Chief Logistics Specialist
Cloe Troy Qui     006         Cunningham Ro     004
Harris Brandi     008         Incitti Lauri     013
Ingramm Tiffa     002         Jasay Kenneth     011
Juarez John J     007         Macdonald Bar     003
Schloss Kevin     001         Sheard Richar     009
Waldron Kevin     005         Webb Aaron Ta     012
Zhang Ke          010
         MACS - Senior Chief Master At Arms
Brenckman Bri     004         Dalrymple Ric     007
Elcock Jason      005         Henley Matthe     008
Noren Cody Ja     001         Puckett Mark      009
Sharpe Nichol     002         Sherman Phili     003
Warren Michae     006
         MCCS - Senior Chief Mass Communications Specialist
Henri Patrick     001
         MMWCS -Senior Chief Machinists Mate, Non-Nuclear,
                  Submarine Weapons
Freeman Mathe     001
        MNCS - Senior Chief Mineman
Engemann Timo     002         Martinez Rams     001
        MRCS - Senior Chief Machinery Repairman
Ogden James L     001
        OSCS - Senior Chief Operations Specialist
Flores Israel     001         Kopp Shelby M     002
        PRCS - Senior Chief Aircrew Survival Equipmentman
Case Andrew P     001
        PSCS - Senior Chief Personnel Specialist
Baumbauer Sta     002         Vasquezaceved     001
        QMCS - Senior Chief Quartermaster
Didonato Andr     001
        RPCS - Senior Chief Religious Program Specialist
Munoz Michael     001
        SBCS - Senior Chief Special Warfare Boat Operator
Dasilva Roger     001         Duncan Trento     003
Siler Bradley     002
        SHCS - Senior Chief Ships Serviceman
Lovings Rober     001
        SOCS - Senior Chief Special Warfare Operator
Martin Curtis     001         Shymanik Eric     002
Wrobel Thomas     003
        STGCS - Senior Chief Sonar Technician Surface
Maldonado Cle     001
        UTCS - Senior Chief Utilitiesman
Nenno Daniel      001
        YNCS - Senior Chief Yeoman
Dortrait Andr     001         Payne Candace     002
            Full Time Support Master Chief
        AFCM - Master Chief Aircraft Maintenanceman
Bryant Dustin     002         Dominey Kevin     001
Francis Jerma     003         Heard Brandon     004
        AOCM - Master Chief Aviation Ordnanceman
Hubenak Melis     001
        AVCM - Master Chief Avionics Maintenance Technician
Buning Timoth     003         Cooper Chelse     001
Dixon Nickola     004         Dregely Danie     005
Neeley Robert     002         Willis James      006
        BMCM - Master Chief Boatswains Mate
Bussing Kimbe     002         Macdonald Ken     003
Vance Timothy     001
        DCCM - Master Chief Damage Controlman
King Derek Wa     001
        EMCM - Master Chief Electricians Mate
Marzella Mark     001
        HMCM - Master Chief Hospital Corpsman
Alonso Alfred     001
        NCCM - Master Chief Navy Counselor (Recruiter)
Bloomfield Ma     002         Dopson Audrey     003
Rogers Theres     001
        PRCM - Master Chief Aircrew Survival Equipmentman
Boyles Richar     001
        YNCM - Master Chief Yeoman
Barr Kimberly     001         Deriso Kelsey     002
             Full Time Support Senior Chief
         ADCS - Senior Chief Aviation Machinists Mate
Carson Fernan     003         Proffit Rober     001
Tyrseck Rober     002
         AECS - Senior Chief Aviation Electricians Mate
Degraffenreid     004         Larch Nathan      002
Liddon Victor     001         Lucas Jason L     003
Shultz Samuel     005         Williams Just     006
         AMCS - Senior Chief Aviation Structural Mechanic
Bobsin Eleeas     007         Holmes Stephe     004
Igo Kevin And     002         Randall Ivan      005
Schaffer Mich     003         Shorb John Ma     001
Vanderhouwen      006
         AOCS - Senior Chief Aviation Ordnanceman
Anderson Neil     002         Hevener Chris     003
Ortizmatos Sa     001
         ASCS - Senior Chief Aviation Support Equipment
                       Technician
Grasse Amy Je     001
         ATCS - Senior Chief Aviation Electronics Technician
Hopf Michael      002         Joyner Joel W     001
Mckeown Andre     004         Scible April      003
Smart Robert      006         Zimmerman Jos     005
         AWFCS - Senior Chief Naval Aircrewmen Mechanical
Fitzpatrick E     003         Honeycutt Cec     001
Simpkins Will     002
         AZCS - Senior Chief Aviation Maintenance
                  Administrationman
Sims Timur Ki     001
         BMCS - Senior Chief Boatswains Mate
Antonacci Dav     004         Jenkins Gary      005
Neumann Chris     002         Salik Antoine     003
Stegall Justi     001
         DCCS - Senior Chief Damage Controlman
Lapera Alexis     004         Misner Zachar     001
Montoya Eduar     002         Oleary Eamon      003
         EMCS - Senior Chief Electricians Mate
Allen Jason E     001         Mckenzie Sean     002
         ETCS - Senior Chief Electronic Technician
Dusenberry Jo     001         Weihert Micah     002
         HMCS - Senior Chief Hospital Corpsman
Mathis Michae     001         Rodriguez Sil     002
         LSCS - Senior Chief Logistics Specialist
Henry Omni Mi     003         Herrera Veron     001
Howell Jeffre     002
         NCCS - Senior Chief Navy Counselor (Recruiter)
Horne Terry C     001         Manning Melis     002
Townsend Cind     003
         NCCS - Senior Chief Navy Counselor (Counselor)
Joseph Kitwan     001
         PRCS - Senior Chief Aircrew Survival Equipmentman
Bowser Michae     001
         PSCS - Senior Chief Personnel Specialist
Carino Jessic     003         Riverawyers R     001
Villar Sarah      002
         YNCS - Senior Chief Yeoman
Aldridge Curt     007         Brockett Sher     001
Hilbun Alfred     005         Kazmarvaughan     002
Lee Lani Chri     003         Ribeiro David     006
Simmons Melis     004

4.  Released By Vice Admiral R. P. Burke, N1.//

BT
#0001
NNNN
UNCLASSIFIED//

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Who's Online   1 Member, 0 Anonymous, 39 Guests (See full list)

    • ITC Harley Rider


×
×
  • Create New...