Jump to content
Forum | Advancement | Career | Veteran

Sign in to follow this  
Tony

FY-19 NAVY RESERVE E8 AND E9 ADVANCEMENT SELECTION BOARDS RESULTS

Rate this topic

Recommended Posts

Tony
http://www.navy.mil/ah_online/ftrStory.asp?issue=3&id=105193

UNCLASSIFIED
ROUTINE
R 181454Z APR 18
FM CNO WASHINGTON DC
TO NAVADMIN
INFO CNO WASHINGTON DC
BT
UNCLAS

NAVADMIN 098/18

PASS TO OFFICE CODES:
FM CNO WASHINGTON DC//N1//
INFO CNO WASHINGTON DC//N1//

MSGID/GENADMIN/CNO WASHINGTON DC/N1/APR//

SUBJ/FY-19 NAVY RESERVE E8 AND E9 ADVANCEMENT SELECTION BOARDS RESULTS//

REF/A/DOC/BUPERS/2NOV07//
NARR/REF A IS BUPERSINST 1430.16F, ADVANCEMENT MANUAL FOR ENLISTED PERSONNEL 
OF THE U.S. NAVY AND U.S. NAVY RESERVE.

GENTEXT/RMKS/1.  Congratulations to the following personnel who have been 
selected for advancement to senior and master chief petty officer by the FY-
19 Navy Reserve E8 and E9 Selection Boards.  Strong competition between 
qualified professionals is one of the strengths of our Navy and your 
selection speaks highly of your abilities.

2.  This NAVADMIN is not authorization for advancement.  Specific dates of 
advancement will be published by Commanding Officer, Naval Education and 
Training Professional Development Center Pensacola, FL.  Personnel listed 
below may be frocked IAW reference (a) if qualified.

3.  Members are directed to verify their select status via BUPERS On-Line.  
The selection list is in alphabetical order by rate within competitive 
category.  Read each line from left to right, name, and numerical order of 
advancement.  Categories of advancement are selected reservist and full time 
support.

Selected Reservist Master Chief
    ABCM - Master Chief Aviation Boatswains Mate
Guadron Anton     001         Macias Ray Ed     002
    AFCM - Master Chief Aircraft Maintenanceman
Moothart Jenn     001
    AVCM - Master Chief Avionics Maintenance Technician
Ayers Matthew     001         Morehouse Ada     002
    CTICM - Master Chief Cryptologic Technician Interpretive
Kumagai Shawn     001
    CTNCM - Master Chief Cryptologic Technician Networks
Skiles Steven     001
    CTRCM - Master Chief Cryptologic Technician Collection
Demattia Crai     002         May Lynn Brix     001
    CUCM - Master Chief Constructionman
Brancatelli M     003         Grimmer Micha     004
Hinderberger      005         Mccarty Micha     002
Schippers Jr      001
    EMCM - Master Chief Electricians Mate
Rainbow Katee     001
    EQCM - Master Chief Equipmentman
Bella John Jo     003         Clark Stephen     001
Green William     004         Hashagen Jero     005
Johnson Danie     002
    FCCM - Master Chief Fire Controlman
Ellis William     001         Kramer Damon      002
    HMCM - Master Chief Hospital Corpsman
Blevins Mary      001         Brewer Shalan     004
Pryor Daniel      002         Winkle Kelly      003
    ISCM - Master Chief Intelligence Specialist
Cummins Jonat     003         Ferguson Nich     002
Mcmillan Thom     001
    ITCM - Master Chief Information Systems Technician
Janachowski J     001
    LSCM - Master Chief Logistics Specialist
Oconnor Mark      001
    MACM - Master Chief Master At Arms
Battle James      002         Hamrick Phill     001
    MCCM - Master Chief Mass Communications Specialist
Brannon Brian     001
    MMCM - Master Chief Machinists Mate
Erich Raymond     001
    MNCM - Master Chief Mineman
Blessing Bria     002         Ward Daniel R     001
    OSCM - Master Chief Operations Specialist
Bada Daniel J     001
    PSCM - Master Chief Personnel Specialist
Suon Dara         001
    QMCM - Master Chief Quartermaster
Sifford Brian     001
    SOCM - Master Chief Special Warfare Operator
Baas James Mi     001         Chase Peter L     002
    STGCM - Master Chief Sonar Technician Surface
Masters Marc      001
Selected Reservist Senior Chief
    ABHCS - Senior Chief Aviation Boatswains Mate Aircraft Handling
Kunz Edmund K     001         Sweeney Migue     004
Tomimitsu Ken     003         Villalpando U     002
    ADCS - Senior Chief Aviation Machinists Mate
Evans Keith A     002         Hosang Courtn     001
    AGCS - Senior Chief Aerographers Mate
Edwards Victo     001
    AMCS - Senior Chief Aviation Structural Mechanic
Brannick Mich     005         Cadena Rupert     004
Corrigan Dani     001         Cosio Generos     002
Kile Timothy      003
    AOCS - Senior Chief Aviation Ordnanceman
Burnham Travi     001
    AWRCS - Senior Chief Naval Aircrewmen Tactical-Helicopter
Gibson Erica      001
    AWSCS - Senior Chief Naval Aircrewmen Helicopter
Kern Zachary      002         Lawson Raymon     001
    BMCS - Senior Chief Boatswains Mate
Anderson Zjan     004         Brunner Andre     001
Colli Dennis      003         Macias Hilari     006
Tojpaz Henry      005         Velazquez Mic     007
Walker Evan P     009         Westmoreland      002
Wise Ryan Joh     008
    CECS - Senior Chief Construction Electrician
Prewitt Chris     001
    CMCS - Senior Chief Construction Mechanic
Bylis Steven      002         Halleck Thoma     001
Johnson Dougl     004         Likiardopoulo     005
Welborn Terry     003
    CTICS - Senior Chief Cryptologic Technician Interpretive
Savage Andrea     001
    CTNCS - Senior Chief Cryptologic Technician Networks
Mathias Steph     002         Snellings Joh     001
    CTRCS - Senior Chief Cryptologic Technician Collection
Muraszewski V     002         Silverthorn W     001
    CUCS - Senior Chief Constructionman
Ferguson Patr     009         Friedlander T     008
Klimek Edward     007         Lechner Rober     005
Mixan Brian J     002         Sheriff Jason     003
Willard Chris     001         Woolf William     004
Wright Kirk A     006
    ENCS - Senior Chief Engineman
Olinger Shane     004         Roque Warlito     003
Salsberry Bra     005         Strogan Phili     001
Theriault Sha     002
    EOCS - Senior Chief Equipment Operator
Franco Paul E     002         Hamilton John     005
Nelson Michae     006         Nelson Roderi     004
Schultz Natha     001         Vandenburgh E     003
Waldron Rebec     007
    ETVCS - Senior Chief Electronics Technician, Submarine,
            Navigation
Alley James D     001
    GMCS - Senior Chief Gunners Mate
Flanagan Bria     001         Magrames Mich     004
Varela Eric E     003
    GSCS - Senior Chief Gas Turbine System Technician
Peterson Thom     001
    HMCS - Senior Chief Hospital Corpsman
Ancheta Eric      022         Baerwaldt Ros     014
Benoit Billin     016         Bird Keum Hee     012
Cochran Del J     002         Crowe Melissa     023
Davis Robert      011         Edwards Katri     019
Flemming Stev     020         Gray Hilton D     013
Haaga Bonnie      008         Koziel Jennif     015
Krogh Shawn M     004         Loftus Jeffre     005
Murray Eric A     009         Ologun Wale J     018
Othon Cesar B     010         Pittman Ralph     006
Sadoghianzade     007         Tucker Christ     003
Vanzego Danie     017         Walter Ryan P     021
Wright Jodi L     001
    HTCS - Senior Chief Hull Maintenance Technician
Brannen Johnn     001         Finch Michael     003
Martin Kerri      004         Rhodes Philli     002
    ISCS - Senior Chief Intelligence Specialist
Brown Lonnie      001         Coyne Miranda     011
Forbes Byran      003         Goode Jeffrey     006
Harano Stephe     012         Karnbach Chri     007
Keller Kara L     005         Locke Kristy      013
Patton Donald     004         Robinson Mich     009
Scott Melody      002         Suganuma Raym     008
Tam Frank Hoi     010         Willis Jillia     014
    ITCS - Senior Chief Information Systems Technician
Aguila Alex R     010         Broderick Joh     008
Cramer James      005         Crawford Chri     011
Hollis Adolph     009         Najewski Thom     007
Pardoe Sylvia     003         Ritchie Jenni     001
Sheedy Rita M     006         Welling David     004
Witherington      002
    LNCS - Senior Chief Legalman
Earl Bradley      002         Jenkins Cedri     001
    LSCS - Senior Chief Logistics Specialist
Bailen John E     002         Cowles Dougla     012
Cuevas Charle     004         Farrar Alexan     005
Field Daniel      001         Franklin Dema     011
Heberling Sha     003         Jordan Felix      006
Magwood Corde     009         Mcgee Tracey      007
Miller Rebeca     008         Wallen Brad W     010
    MACS - Senior Chief Master At Arms
Bottego Micha     005         Brown Matthew     002
Burke Brad Le     015         Calendar Geor     006
Center Matthe     008         Cooper Mark A     001
Dance Lawrenc     004         Frei Douglas      013
Fulkes Russel     003         Hernandez Nic     016
Honeyager Eli     012         Machacek Wend     010
Mcmichael Bob     014         Reis Sharlene     009
Sidwa John Oe     011         Utz David Cha     007
    MCCS - Senior Chief Mass Communications Specialist
Dallaglio Chr     001
    MMCS - Senior Chief Machinists Mate
Boyer Stephen     001         Cochran Verno     002
    MNCS - Senior Chief Mineman
Alford Christ     007         Imoehl James      004
Krouse Andrea     005         Landers Kevin     001
Long Ryan Rus     003         Paskwietz Dan     006
Stratford Rus     002
    OSCS - Senior Chief Operations Specialist
Estrada Alici     005         Finkenstadt J     004
Hollowell Jos     001         Holzwarth Gre     007
Kiritschenko      003         Nugent Richar     002
Walsh Thomas      006
    PSCS - Senior Chief Personnel Specialist
Garcia Rosaly     002         Glenn Robert      001
    QMCS - Senior Chief Quartermaster
Sanmiguel Ste     002         Wetz Nicholas     001
    RPCS - Senior Chief Religious Program Specialist
Sor Montana V     001
    SBCS - Senior Chief Special Warfare Boat Operator
Samore Ronald     001
    SHCS - Senior Chief Ships Serviceman
Delgado Silvi     001
    SOCS - Senior Chief Special Warfare Operator
Agopsowicz Ja     001         Cameron Derek     003
Cluney Nichol     004         Hickman Jason     002
Reed Aaron Ch     005
    STGCS - Senior Chief Sonar Technician Surface
Range Travis      001
    STSCS - Senior Chief Sonar Technician Submarine
Williams Benj     001
    UTCS - Senior Chief Utilitiesman
Tighe James S     001
    YNCS - Senior Chief Yeoman
Barreto Paola     006         Benavitz Walt     001
Jacala Edwin      003         Richie Patric     002
Rochelle Daro     004         Romero Kelly      007
Simpson Andre     009         White Jared J     008
Yupa Maritsa      005
Full Time Support Master Chief
    AFCM - Master Chief Aircraft Maintenanceman
Anderson Tyso     002         Baxter Jason      006
Bienemy Travi     004         Byers Aaron P     001
Driver John E     003         Dusenbery Eri     005
    AVCM - Master Chief Avionics Maintenance Technician
Bohanan Sean      001         Cindric Rober     002
Lyon Tracy Mi     003         Ramirez Nito      004
    AWFCM - Master Chief Naval Aircrewman Mechanical
Frenette Kenn     002         Mensinger Jos     003
Wooten Jon Da     001
    AZCM - Master Chief Aviation Maintenance Administrationman
Novas Jessica     001
    BMCM - Master Chief Boatswains Mate
Summers Charl     001
    EMCM - Master Chief Electricians Mate
Dotson Jerry      001
    HMCM - Master Chief Hospital Corpsman
Duncan Gary L     002         Williams Darr     001
    ITCM - Master Chief Information Systems Technician
Smith Philip      001
    NCCM - Master Chief Navy Counselor (Recruiter)
Carter Lael S     002         Garciasalasto     001
Torres Christ     003
    NCCM - Master Chief Navy Counselor (Counselor)
Cedar Kimberl     001
    PSCM - Master Chief Personnel Specialist
Cunha Adaojos     005         Dickerson How     002
Fitz Anton De     003         Jackson Micha     004
Seminario Gui     001
    YNCM - Master Chief Yeoman
Butler Rachel     003         Graham Stephe     001
Lowe William      002
Full Time Support Senior Chief
    ADCS - Senior Chief Aviation Machinists Mate
Ellis Rosali      001         James Frank J     002
Mcree Christo     003         Pressey Marcu     005
Salazar Pedro     004
    AECS - Senior Chief Aviation Electricians Mate
Coffelt Chris     004         Earley Russel     001
Fearns Jesse      002         Glover Bobby      003
    AMCS - Senior Chief Aviation Structural Mechanic
Branson Micha     005         Hainlin Eric      002
Hawver Ray Al     001         Robinson Lonn     004
Will Stephen      003
    AOCS - Senior Chief Aviation Ordnanceman
Graham Willia     001         Harrison Mich     004
Murphy Colin      003         Torres Eyne J     002
    ATCS - Senior Chief Aviation Electronics Technician
Fernandez Sha     002         Harmon Kalan      003
Hunt Nicolas      001
    AWFCS - Senior Chief Naval Aircrewmen Mechanical
Casandra Stef     004         Catoe Daniell     002
Gray Shawn Mi     003         Hook Christop     007
Rudisill Troy     006         Schneider Tho     001
Souza Richard     005         Thompson Trav     008
    AZCS - Senior Chief Aviation Maintenance Administrationman
Chapman Takis     001
    BMCS - Senior Chief Boatswains Mate
Bailey Donald     001         Benton Gerald     005
Henderson Art     002         Lincycomb Jos     003
Miles Kenneth     004
    DCCS - Senior Chief Damage Controlman
Tobey Jeff Ma     001
    EMCS - Senior Chief Electricians Mate
Edeh Amevi Me     001         Negrinfundora     002
    ETCS - Senior Chief Electronic Technician
Hannah Fred       001
    HMCS - Senior Chief Hospital Corpsman
Buccinojones      002         Knogge Jared      005
Porche Seth P     004         Robinson Vern     001
Sheppard Dere     003         Tilley Christ     006
Wells Jovon R     007
    ITCS - Senior Chief Information Systems Technician
Finley Sarah      001         Kelly Ervin J     002
Lockett Katri     003
    LSCS - Senior Chief Logistics Specialist
Abro Willie G     001         Bell Kesha Mi     002
Willis Tia Ma     003
    NCCS - Senior Chief Navy Counselor (Recruiter)
Currie Willia     004         Jaffar Khalid     002
Ortiz Jehar F     003         Spence Robert     001
    NCCS - Senior Chief Navy Counselor (Counselor)
Kaszuba Kryst     002         Martinez Jaso     001
    PSCS - Senior Chief Personnel Specialist
Abiera Patric     009         Adriano Alexa     007
Douglass Carl     001         Escalante Rai     002
Hazell Nathan     003         Howe Natalie      005
Perez Teuanch     008         Platt Ayunna      006
Westervelt St     004
    YNCS - Senior Chief Yeoman
Anderson Davi     004         Briody John P     001
Piper Juan Th     005         Shield Miller     003
Ulloa Jorge A     006         Wang Joseph D     002

4.  Released By Vice Admiral R. P. Burke, N1.//

BT
#0001
NNNN
UNCLASSIFIED//

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Who's Online   1 Member, 0 Anonymous, 10 Guests (See full list)

    • KingATC


×