Jump to content
Forum | Advancement | Career | Veteran

Sign in to follow this  
Tony

FY-20 ACTIVE-DUTY NAVY E9 ADVANCEMENT SELECTION BOARDS RESULTS

Rate this topic

Recommended Posts

Tony
UNCLASSIFIED//
ROUTINE
R 011252Z MAY 19
FM CNO WASHINGTON DC
TO NAVADMIN
INFO CNO WASHINGTON DC
BT
UNCLAS

NAVADMIN 099/19

PASS TO OFFICE CODES:
FM CNO WASHINGTON DC//N1//
INFO CNO WASHINGTON DC//N1//
MSGID/GENADMIN/CNO WASHINGTON DC/N1/MAY//

SUBJ/FY-20 ACTIVE-DUTY NAVY E9 ADVANCEMENT SELECTION BOARDS RESULTS//

REF/A/DOC/BUPERS/2NOV07//
AMPN/REF A IS BUPERSINST 1430.16G, ADVANCEMENT MANUAL FOR ENLISTED PERSONNEL 
OF THE U.S. NAVY AND U.S. NAVY RESERVE.//

RMKS/1.  Congratulations to the following personnel who have been selected 
for advancement to master chief petty officer by the FY-20 Active-Duty Navy 
E9 Selection Boards.
Strong competition among qualified professionals is one of the strengths of 
our Navy and your selection speaks highly of your abilities.

2.  This NAVADMIN is not authorization for advancement.
Specific dates of advancement will be published by Commanding Officer, Naval 
Education and Training Professional Development Center Pensacola, FL.  
Personnel listed below may be frocked in accordance with reference (a), if 
qualified.

3.  Members are directed to verify their select status via BUPERS Online.  
The selection list is in alphabetical order by rate within competitive 
category.  Read each line from left to right, name, and numerical order of 
advancement.
     ABCM - Master Chief Aviation Boatswains Mate
Arber John Pa     001         Brown Kelvin      003
Green Joshua      005         Johnson Kevin     002
Orourke Micha     004         Thomasson And     006
      ACCM - Master Chief Air Traffic Controller
Brown Stephen     003         Byrd Deandre      005
Guivara Denni     001         Hopkins Larry     006
Proffen Carl      004         Young Ronald      002
      AFCM - Master Chief Aircraft Maintenanceman
Agle Christop     001         Bernal Manuel     016
Britton Nancy     019         Brown Lucas A     003
Brumley Shane     024         Brutton Loren     028
Coleman Josep     009         Cox Brandon W     027
Dacosta Shane     013         Deleon Alainr     010
Escuro Alan O     004         Farrar Ryan J     017
Gonzalez Pedr     026         Hewitt Jason      006
Howat Marcus      005         Hudson Mark B     002
Julio Charlie     014         Kilby William     012
Long Roy Alan     020         Mayer Lucas A     007
Owens Terril      008         Pender Jesse      021
Pinkerton Eri     023         Sheppard Kevi     015
Tsarenko Yaro     011         Turner Richar     025
Vallencourt J     022         Woods Roderic     018
        AGCM - Master Chief Aerographers Mate
Diedrich Vern     001         Kelly Carla E     002
       AOCM - Master Chief Aviation Ordnanceman
Glass Daniel      001         Hackney Matti     002
Harris Gary D     003         Kellogg Mark      004
Swinger Orlan     005
      ASCM - Master Chief Aviation Support Equipment
                     Technician
Gayle Matthew     001         Gillig Ryan W     002
     AVCM  - Master Chief Avionics Maintenance Technician
Becker Joseph     005         Byham Mark Ed     002
Collett Jerem     009         Joyner Eric       007
Leonard Donal     001         Sanangelo Dav     008
Satterwhite J     004         Scimone Rober     006
Viramontes He     003
     AWFCM - Master Chief Naval Aircrewman Mechanical
Diaz John Ant     001
      AWOCM - Master Chief Naval Aircrewman Operator
Beeding Chris     002         Mcginty David     001
        AWRCM - Master Chief Naval Aircrewman Tactical
                      Helicopter
Hunter Nichol     004         Loiselle Davi     001
Thorngate Xip     002         Weaver Michae     003
      AWSCM - Master Chief Naval Aircrewman Helicopter
Kershaw Rober     001         Turo Steven R     002
    AZCM - Master Chief Aviation Maintenance Administrationman
Polk Jerome A     001         Tiggs Shayla      003
         BMCM - Master Chief Boatswains Mate
Crowther Kenn     002         Mathis Conrad     004
Simpson Gary      001         Sosaya Jamie      003
Tidwell Josep     005
           CMDCM - Command Master Chief
Alex Thomas G     001         Davis Amanda      003
Ellis Dominic     011         Johnson Randa     012
Lampley Patri     005         Landin Juan D     007
Liam Christop     002         Morris Jason      010
Nichols Kenda     014         Singleton Ada     009
Skogen Jeffre     004         Smart Kenneth     006
Sullivan Tori     008         Wilson Matthe     013
      CSCM - Master Chief Culinary Specialist
Dyson Jewel L     003         Jackson Rober     002
Luke Lleana A     009         Mean Sodavan      001
Ridley Lindsa     008         Shaw Albert C     007
Sheppard Kenn     005         Walker Sanja      006
     CTICM - Master Chief Cryptologic Technician Interpretive
Epley Micah T     001         Michaud Yves      004
Phillips Davi     002         Stout Laura T     003
     CTMCM - Master Chief Cryptologic Technician Maintenance
Horton Michae     002         Sanico Michae     001
     CTNCM - Master Chief Cryptologic Technician Networks
Carver Jason      001         Johnson Corey     004
Vavra Richard     005         Waggoner Bria     002
Willson Clint     003
     CTRCM - Master Chief Cryptologic Technician Collection
Cohen Noam So     002         Smith Shane F     003
Vola Denise N     004         Young John Pa     001
     CTTCM - Master Chief Cryptologic Technician Technical
Bowman Casey      001         Greene Krista     003
Lobanov Igor      002
        CUCM - Master Chief Constructionman
Dolan James K     001         Elyea Michael     002
Sherman Danie     003
        DCCM - Master Chief Damage Controlman
Bannis Andre      001
        EMCM - Master Chief Electricians Mate
Flemming Jeff     003         Hernandez Jos     002
Jordan Michae     001
    EMNCM - Master Chief Electricians Mate, Nuclear Power
                    (Submarine)
Edwards Micha     002         Frazier Cory      001
    EMNCM - Master Chief Electricians Mate, Nuclear Power
                     (Surface)
Kappler Frank     002         Lattimer Joel     003
Levin Barthol     001
            ENCM - Master Chief Engineman
Johnston Russ     001         Murphy Shaun      003
Williamson Br     002
     EODCM - Master Chief Explosive Ordnance Disposal
                     Technician
Cho Steve You     007         Deciutiis Nap     002
Dial Michael      004         Hamaker Justi     003
Holzhausen Za     001         Hutchinson Ke     006
Lambert David     010         Maclure Ian S     005
Oconnor Jeffe     011         Stocker Willi     008
Strawn Matthe     009
           EQCM - Master Chief Equipmentman
Boyko Anthony     002         Demontagnac D     001
Gall Seth Ben     004         Hallahan Just     005
Moyer John Wa     003
       ETCM - Master Chief Electronic Technician
Andersen Anth     006         Costello Ray      008
Fitzpatrick M     003         Franco Stepha     002
Gallant Natha     007         Lee Derrick M     004
Matthews Greg     001         Taylor Domini     005
    ETNCM - Master Chief Electronics Technician, Nuclear Power
                    (Submarine)
Yates Andrew      001
    ETNCM - Master Chief Electronics Technician, Nuclear Power
                     (Surface)
Gorman Brian      001         Peterson Brad     002
Robertson Jos     004         Sequaptewa Ju     005
Smith Skyler      003
    ETVCM - Master Chief Electronics Technician, Submarine,
                     Navigation
Harr Nicholas     002         Magana Rigobe     003
Shaffer Danal     001         Simonds Charl     004
       FCACM - Master Chief Fire Controlman Aegis
Hudak Ian Mic     004         Jabbusch Keit     001
Rasnick Jerem     003         Wilson Todd A     002
         FCCM - Master Chief Fire Controlman
Auffenberg Je     004         Babcock Mark      001
Buccat Joan T     002         Campbell Henr     007
Chapman Heath     006         Donges Nicola     003
Royster Micha     008         Westervelt Ni     005
     FTCM - Master Chief Fire Control Technician
Corey Willie      001         Hingle Sean G     004
Kearns Timoth     002         Strauch Joshu     003
          GMCM - Master Chief Gunners Mate
Eisman Dion       001
     GSCM - Master Chief Gas Turbine System Technician
Bautista Jose     001         Cunningham To     003
Hayes Bryan R     002
         HMCM - Master Chief Hospital Corpsman
Bauer Matthew     012         Burnett James     005
Byrum Gary Al     016         Carbone James     010
Delay Mark Al     006         Fechner Jason     014
Garza Frank D     015         Goulas Adam N     003
Jenkins Andre     011         Jimenez Micha     004
Miles Sean Pa     002         Morris Anthon     008
Pettry John L     001         Rawson Joseph     007
Reyes Edmond      009         Reyes Elmer M     013
Strickland Wi     018         Uebelacker Fa     017
      HTCM - Master Chief Hull Maintenance Technician
Alves Anthony     003         Chapa David J     001
Linton Joshua     002
    ICCM - Master Chief Interior Communications Electrician
Jennings Trav     001
      ISCM - Master Chief Intelligence Specialist
Collins John      005         Edmond Dwayne     003
Gorman Michae     001         Hayes Bradric     006
Kubrich Micha     002         Norman Scott      004
     ITCM - Master Chief Information Systems Technician
Allen Trenesi     005         Bangert Joshu     002
Broadway Char     014         Bunton Lunye      006
Dougherty Alf     007         Guerrerovalad     010
Hopson Darryl     009         Lee Joanne H      003
Mayes Tara Jo     016         Muqaddim Khal     011
Myers Gina Ly     015         Prince Claren     004
Randolph Rhon     012         Santiago Rafa     001
Vega Marlon E     008         Wesley Keithl     013
    ITSCM - Master Chief Information Systems Technician
                    (Submarines)
Armantrout Ch     004         Harrison Geor     005
Kunkle Michae     003         Turgeon Timot     002
Volack Vincen     001
            LNCM - Master Chief Legalman
Adams Melissa     002         Chism Myron L     004
Powell Lourdi     003         Skupnik Krist     001
       LSCM - Master Chief Logistics Specialist
Banks Shavonn     008         Brunell Rober     006
George Marish     002         Green Reginal     007
Navidadmedina     009         Riberdy Chris     001
Ridgeway Suns     004         Rodriguez Jos     003
Santosramirez     005         Vasquezgarcia     010
    LSSCM - Master Chief Logistics Specialist Submarine
Adams Brett M     001
          MACM - Master Chief Master At Arms
Brady Terry L     008         Caronan Dioni     005
Carver Virgil     004         Henriksen Edw     001
Holt Mandy Ma     006         Hopes Roderic     010
Old Melissa L     003         Poole John Mi     007
Trojanowski A     009         Wright Claren     002
    MCCM - Master Chief Mass Communications Specialist
Buggs Reginal     001         Crawford Davi     003
Koch Anthony      002
    MMACM - Master Chief Machinists Mate, Non-Nuclear,
                  Submarine Auxillary
Amato Anthony     004         May James Bra     001
Rushing Dusti     003         Skinner Lee T     002
         MMCM - Master Chief Machinists Mate
Gagnon Matthe     005         Lesigues Carl     004
Ludwig Nephi      002         Porter Michae     001
Ryan Justin H     003         Seabron Shawn     008
Tauoa Josephi     007         Wheeler Patri     006
    MMNCM - Master Chief Machinists Mate, Nuclear Power
                    (Submarine)
Bostater Darr     003         Dearmond Arth     007
Hatch Todd Ja     002         King John Tra     004
Medert David      005         Vivian Craig      001
Winn Joseph C     006
    MMNCM - Master Chief Machinists Mate, Nuclear Power
                     (Surface)
Copeland Kevi     001         Donahue Nicko     002
Feeny Ryan Ni     003         Latigona Chri     005
Mette Kurt Ma     004
    MMWCM - Master Chief Machinists Mate, Non-Nuclear,
                   Submarine Weapons
Cox Michael H     002         Gomez Luis Ca     005
Jedwabney Jus     004         Joyce Christo     001
Martinez Dani     003
            MNCM - Master Chief Mineman
Rosenberg Cra     001
         MRCM - Master Chief Machinery Repairman
Jager Jeremy      001
        MTCM - Master Chief Missile Technician
Hassett Sean      002         Vannoy Jonath     001
Whaley Melvin     003
       MUCM - Master Chief Musician Special Band
Bayes Michael     001         Shelburne Mic     003
Tiedeman Suza     002
         MUCM - Master Chief Musician Fleet Band
Lebron Luis O     001
     NCCM - Master Chief Navy Counselor (Recruiter)
Callaghan Ste     005         Cook Elissa A     004
Foster Latrin     003         Gray Robert M     001
Lauko Isaiah      002         Whalen Jayson     006
     NCCM - Master Chief Navy Counselor (Counselor)
Briggs David      001         Kinstle Chris     003
Outlaw Kenyat     002         Rudy Laura An     004
            NDCM - Master Chief Navy Diver
Cannon Joseph     001         Cook Jason Mi     004
Dolan Christo     011         Edwards Clint     010
Langley Ryan      012         Mcculloch Joh     009
Millen Johnat     005         Parsons Charl     002
Roff Timothy      003         Stover Daniel     008
Sylvest Jerem     007         Watterson Mic     006
       OSCM - Master Chief Operations Specialist
Bell Mark Don     004         Joseph Nakish     005
Means Damian      002         Schmidt Eric      001
    PRCM - Master Chief Aircrew Survival Equipmentman
Endicott Jame     002         Mitchem Antho     001
       PSCM - Master Chief Personnel Specialist
Bayran Danilo     001         Thomas Demetr     003
Valenzuela Gi     002
           QMCM - Master Chief Quartermaster
Anaya Adrian      001         Moreno Betty      003
Searer Matthe     002
    SBCM - Master Chief Special Warfare Boat Operator
Aitchison Joh     002         Boulard Scott     001
Williams Eric     003
         SHCM - Master Chief Ships Serviceman
Barr David Ly     002         Burgess Frede     003
Laabs Shelby      004         Leon Elizabet     006
Waldo Roger D     005         Yabut Arnel B     001
Zhao Yan N        007
     SOCM - Master Chief Special Warfare Operator
Bloom David J     011         Clifton Brent     010
Cooper Kelly      005         Cox David Ear     012
Davis Waco Pe     003         Gingrich Ryan     013
Glowinkowski      021         Griffin Seth      007
Kienbaum Jaco     008         Lacy Jerritt      004
Lincoln Grego     018         Lore Michael      009
Morrell Jacob     020         Raynor Steven     022
Reinwand Cale     017         Rhinelander B     014
Schaumburg Ad     019         Stallter Nath     002
Stephan Shawn     001         Treskon Jerem     016
Wagor Matthew     006         Walker Scott      015
    STGCM - Master Chief Sonar Technician Surface
Harper James      001         Marshall Andr     002
    STSCM - Master Chief Sonar Technician Submarine
Brantley Arne     001         Torres Christ     002
            UCCM - Master Chief Utilitiesman
Saenz Michael     001
             YNCM - Master Chief Yeoman
Curtis Isiah      004         Dixon Kishuan     002
Mertes Philli     001         Wojnar Shane      003

4.  Released By Vice Admiral R. P. Burke, N1.//

BT
#0001
NNNN
UNCLASSIFIED//

Share this post


Link to post
Share on other sites

ITCS(IDW/SW/AW/IUSS) RET

Congrats B&S!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  



  • Popular Contributors

    1. 1
      PO1(IW/FMF)
      PO1(IW/FMF)
      3
    2. 2
      mslteck99
      mslteck99
      3
    3. 3
      Tony
      Tony
      3
    4. 4
      Submarinecook1stclass
      Submarinecook1stclass
      2
    5. 5
      ITCS(IDW/SW/AW/IUSS) RET
      ITCS(IDW/SW/AW/IUSS) RET
      2
×
×
  • Create New...